پنل خورشیدی چیست
پنل خورشیدی چیست

با سلام به همراهان همیشگی تک وات. مقاله ای که کارشناسان ما آماده کرده اند، به نام (پنل خورشیدی چیست)، توضیحاتی از تکنولوژی پنل خورشیدی دارد. برای شناخت بیشتر آن می توانید از مطالب زیر استفاده کنید.

پنل خورشیدی چیست

پنل خورشیدی اصلی ترین قسمت از سیستم های انرژی خورشیدی است. پنل های خورشیدی وظیفه تبدیل کردن انرژی فوتون های خورشید به جریان الکتریکی را دارند. این جریان به سیستم انرژی خورشیدی برای تولید برق خورشیدی انتقال پیدا می کند.

نام های دیگر پنل خورشیدی چیست ؟

 1. سلول خورشیدی
 2. پانل خورشیدی
 3. پنل سولار
 4. صفحه خورشیدی
 5. صفحه سولار
 6. صفحه فتوولتائی

مردم از انرژی خورشیدی تعزیف مشخصی دارند، انرژی حاصل از تابش خورشید را جذب کردن و تبدیل کردن آن به انرژی الکتریکی. اما پنل خورشیدی کاربردهای بیشتری دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

طرز کار صفحات پنل خورشیدی چیست ؟

ماده اصلی تشکیل دهنده پنل های خورشیدی سیلیکون می باشد و این پنل ها از تعداد فراوانی سلول خورشیدی تشکیل شده اند. پنل‌های خورشیدی در دو لایه‌ی مثبت و منفی موجو می باشند که در کنار یکدیگر باعث به وجود آمدن یک میدان الکتریکی خواهند شد.

مواد تشکیل دهنده پنل های خورشیدی با تابیده شدن نور خورشید و دریافت کردن انرژی از فوتون های خورشیدی بار دار می گردند. فوتون ها از خورشید شلیک می شوند. وقتی که این فوتون‌ها با انرژی لازم به سلول سیلیکونی اصابت می کنند، قادرند یک الکترون را از پیوند بیرون بیاورند، و حفره ای را به جا بگذارند و بعد الکترون با بار منفی و حفره با بار مثبت می توانند به اطراف بروند. فقط به یک جهت می روند.

سیستم خاص اتمی پنل ها در بار دار شدن الکترون آن ها موثر است. مواد استفاده شده در سیستم های اتمی آن ها به گونه ای است که زمانی که الکترون ها انرژی فوتون را دریافت می کنند برانگیخته می شوند و به سطح انرژی بالاتری مکان خود را تغییر می دهند. اختلاف پتانسیلی که وجود دارد به علت وجود بارهای مثبت و منفی در دو طرف یک صفحه نفوذناپذیر است که با دریافت کردن انرژی خورشید این اختلاف پتانسیل را ایجاد می کنند.

می توان با استفاده کردن از این پتانسیل و ایجاد شدن مدار بسته به جریان الکتریکی رسید. به وسیله موازی سازی کردن سلول ها در پنل های خورشیدی می توانیم به جریان بیشتر و پتانسیل بالاتر دست پیدا کنیم. الکترون‌هایی که در حال حرکت هستند، به وسیله یک لایه نازک فلزی در بالای سلول جمع می گردند. سپس از آن محل در یک مدار خارجی جریان پیدا می کنند، و کار برقی‌ را، مثل تأمین انرژی یک لامپ را انجام می‌دهند و از  ورق آلومینیوم رسانایی که  در زیر سلول موجود است، باز می‌ شوند.

توان خروجی پنل خورشیدی و ولتاژ و جریان خروجی با استفاده از نوع و تعداد سلول های خورشیدی که روی  پنل خورشیدی وجود دارند مشخص می شود.در سیستم های خورشیدی پنل های 12 ولت، 24 ولت، 48 ولت، با توان های 50 وات، 100 وات، 150 وات، 200 وات و 250 وات استفاده می شوند.

صفحات خورشیدی شامل ترکیبات نیمه هادی می باشد که کار آن ها تبدیل کردن انرژی نورانی خورشید به انرژی الکتریکی است. نام این صفحات فتوولتائیک (PhotoVoltaic) یا سولار است. از نظر فناوری و تکنولوژی این صفحات فتوولتائیک (PhotoVoltaic) را به ۳ قسمت تقسیم می کنند:

_ صفحات فتوولتائیک پلی کریستال و یاPhotovoltaic Polycrystalline Panels

_ صفحات فتوولتائیک مونوکریستال و یاPhotovoltaic Monocrystalline Panels

_ صفحات فتوولتائیک نواری و یا Thin Film

انرژی خورشیدی چیست؟

انرژی خورشید فراوانترین منبع انرژی می باشد. خورشید شبیه به یک راکتور هسته‌‌ای طبیعی عمل می کند و انتشار فوتون یا همان بسته‌های کوچک انرژی به فضا را انجام می دهد. نور خورشید برای رسیدن به زمین در ۸ و نیم دقیقه حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر را طی می کند.
از لحاظ تئوری، انرژی خورشیدی که زمین تنها در یک ساعت دریافت می‌کند، برای تامین انرژی کل زمین برای یک سال می تواند کافی باشد.

برقی که توسط ژنراتور‌های متداول، مانند نیروگاه‌های حرارتی، هسته‌ای و توربین‌های بادی تولید می شود، از نوع جریان متناوب است. که به صرفه تر و با اتلاف کم تر است. به همین دلیل شبکه برق ایران با جریان متناوب تامین می‌ گردد. ولی برقی که توسط پنل‌های خورشیدی تولید می شود از نوع جریان مستقیم (DC) است.

به همین دلیل از اینونتورهای تبدیل جریان مستقیم به متناوب استفاده می کنند. ایونتور خورشیدی جریان مستقیم را از پنل خورشیدی می گیرند و‌ به جریان متناوب تبدیل می‌کنند. عملکرد اینونتور‌ها مانند مغز سیستم است و جریان را تبدیل می کنند و خطای اتصال به زمین و پایش وضعیت سیستم در مدار‌های AC و DC، را نیز انجام می دهند.

انواع سیستم‌های خورشیدی (Solar Panel) قابل نصب:

سیستم‌های خورشیدی با توجه به نحوه ی نصب و برق دهی به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. متصل به شبکه (On Grid)
 2. مستقل از شبکه (Off Grid)

متصل به شبکه معمولا در مناط شهری و نزدیک به شبکه برق استفاده می گردد. که مصرف برق را کاهش می دهد.
مستقل از شبکه معمولا در مناطق دور از شهر یا دور از شبکه برق استفاده می شود.

مزایای سیستم های خورشیدی:

 1.  نیازی به شبکه سراسری ندارد.
 2. نیازی به سوخت ندارد.
 3. نیازی به آب ندارد.
 4. آلودگی صوتی به وجود نمی آورد.
 5. با محیط زیست سازگاری دارد و محیط زیست را آلوده نمی‌کند.
 6. معایب سیستم های خورشیدی:
 7. هزینه سرمایه‌گذاری اولیه بالایی دارد.
 8. نسبت به تغییرات تابش خورشید در طی روز و ماه‌های مختلف وابسته است.

امیدواریم از خواندن مقاله ی(پنل خورشیدی چیست) لذت برده باشید

برای خواندن مقالات بیشتر  حتما به وبلاگ ما سر بزنید.