سیم چیست
سیم چیست ؟

با سلام به همراهان تک وات. هدف کارشنایسان تیم تک وات در این مقاله اطلاعاتی مفید برای شناخت و بررسی سیم است و میخواهیم بدانیم که سیم چیست .
به منظور انتقال دادن جریان الکتریکی از یک مکان به دیگرمکان از سیم  استفاده می کنیم. این انتقال انرژی به وسیله ی بخش داخلی آن که هادی نام دارد انجام می شود. هادی قسمتی از سیم است که وظیفه ی آن انتقال جریان برق می باشد. سیم همانند کابل دارای عایق نیز می باشد که در روی هادی قرار میگیرد و دارای چند لایه پلیمر است که از  هدایت جریان برق جلوگیری می کنند. به طور معمول روکش سیم ها از شیشه، تفلون و یاکاغذ می باشد.

انواع سیم چیست ؟

 1. سیم با هسته جامد ( solid core wire)
 2. سیم های رشته ای ( stadard wire)

سیم های با هسته جامد تنها از یک تکه سیم تشکیل می شوند ولی سیم های استاندارد از تعداد زیادی رشته سیم تشکیل می شوند.
سیم های هسته جامد انعطاف پذیری کم تری نسبت به سیم های استاندارد دارند در نتیجه سیم های استاندارد را در مکان هایی استفاده میکنیم که مکررا جا به جا می شوند. ولی سیم های با هسته را در جاهایی استفاده می کنیم که احتیاجی به جا به جایی ندارند.

اصطلاح گیج (gauge) :

در تعریف قطر سیم ها از این اصطلاح به معنی بیشترین جریانی که یک سیم می تواند از خود عبور دهد استفاده می شود. این جریان بستگی به شرایطی از جمله جنس سیم، طول آن، ضخامت آن و شرایط کاری آن و … دارد.

جریان مجاز:

جریان مجاز نکته ای مهم است که برای انتخاب کردن سطح مقطع سیم باید به آن توجه داشت.
جریان مجاز مقدار جریانی است که وقتی از سیم عبور کند، مشخصات سیم تغییری نکند و بیش از اندازه ی مجاز هادی سیم گرم نشود. سیم نباید آب شود و یا عایق آن شکسته شود و خورده شود. اگر جریان عبوری زیادتر از حد مجاز باشد باعث آتش سوزی و خسارت نیز می شود.

نحوه اتصال سیم چیست ؟

برای اتصال موقتی و یا دائمی بین دو سیم از کانکتورها استفاده می شود. بعضی اوقات از کانکتورها برای اتصال یک سیم به خروجی تجهیزات استفاده می شود. برای این کار اول سیم را لخت می کنیم و بعد در داخل کانکتور قرار می دهیم و با انبردست محکم و فشرده می کنیم.

تقسیم بندی سیم چیست ؟

سیم تک لا یا سیم مفتولی:

این سیم از یک رشته هادی تشکیل شده است به همین دلیل ویژگی آن قابلیت فرم دهی بالا است که در تابلو برق ها استفاده می شود. به آن سیم خشک نیز می گویند. ولتاژ نامی سیم مفتولی 750/450 ولت است و در سطح مقطع آن  1.5 تا 240 میلی متر مربع عرضه می گردد.

سیم افشان:

این سیم ها از تعداد فراوانی سیم مسی نازک به هم تابیده شده ساخته شده اند. این سیم ها دارای انعطاف زیادی هستند همچنین نرم نیز می باشند، به همین خاطر در سیم کشی ساختمان کاربرد دارند. سطح مقطع های متفاوتی دارند. سیم های افشان دارای ولتاژ نامی  500/300 ولت هستند.

سیم نیمه افشان:

سیم های نیمه افشان ما بین سیم های افشان و سیم های مفتولی هستند. به طوری که انعطاف و رشته های سیم های نیمه افشان از سیم های افشان کم تر است. ولتاژ نامی سیم های نیمه افشان 750/450ولت می باشد.

 

نام گذاری کردن سیم ها:

برای نام گذاری کردن سیم ها حروفی را در نظر گرفته اند که به ویژگی هایی نظیر جنس , نوع عایق و … بستگی دارد. از کنار هم گذاشتن این حرف ها می توانیم نوع سیم و کاربرد آن را متوجه شویم.

برای مثال:

 • سیم های مخصوص: Z و S
 • سیم های مقاوم در برابر رطوبت: M
 • سیم های نرم: F
 • سیم های مورد استفاده در داخل لوله ها: A

حروف مشخصه چند نمونه از سیم های پر کاربرد:

 • سیم مخصوص برای لوازم خانگی با پوشش پلاستیکی: NYZ
 • سیم برای مصرف چراغ ها و لوسترها: NYFA
 • سیم تک لا برای سیم کشی ساختمان با پوشش پلاستیکی: NYA

نکاتی برای انتخاب سیم مناسب:

 1. جدول مشخصات سیم ها برای نصب و کاربرد درست سیم ها نوع استفاده شود.
 2. گروه بندی سیم ها بایستی رعایت شود.
 3. برای تعیین کردن ضریب تصحیح جریان مجاز دانستن درجه حرارت محیط لازم است.
 4. از فیوز مناسب برای محافظت در برابر اتصال کوتاه استفاده شود.
 5. تعیین کردن سطح مقطع سیم با استفاده از جدول جریان مجاز سیم

رنگ بندی سیم چیست :

در این کار معتبرترین استاندارد، استاندارد IEC 60446 است. اما متاسفانه به طور درست از ان استفاده نمی شود. به منظور شناسایی راحت فازهای یک سیستم قدرت از رنگ های متفاوتی استفاده می شود. این تمایز باعث شناسایی فازها می شود و عدم احتیاج به آزمایش را به همراه دارد.

با توجه به استاندارد IEC استفاده نمودن از رنگ‌های زیر برای شناسایی فاز‌ها مجاز است:

 • سیاه
 • قرمز
 • نارنجی
 • زرد
 • قهوه‌ای
 • سبز
 • آبی
 • فیروزه ای
 • بنفش
 • سفید
 • خاکستری
 • صورتی

باید به این نکته توجه داشت که استفاده کردن از رنگ‌های سبز و زرد به طور جدا، فقط زمانی مجاز است که منجربه سردرگمی برای تشخیص سیم زمین نشوند. همچنین رنگ های سبز و زرد نباید با هم ترکیب شوند به جز برای سیستم های حفاظتی.

کاربرد رنگ‌ ها در سیم چیست :

هادی نوترال یا نول:

اگر یک مدار دارای نقطه‌ی نوترال یا نول باشد، هادی آن با رنگ آبی روشن مشخص می شود. و این رنگ نباید در هادی های دیگر استفاده شود.

هادی سیستم محافظتی (زمین):

ترکیب کردن رنگ‌های زرد و سبز همیشه به منظور شناسایی کردن هادی محافظتی کاربرد دارد. طوری که یک رنگ بین 30% تا 70% سطح هادی  و رنگ دیگر بقیه‌ی سطح هادی را شامل شود.

هادی PEN:

از دو هادی PE (زمین محافظتی) و N (نول) تشکیل شده است. کاربرد این هادی بیشتر اوقات در مسافت بین پست‌ها تا خانه‌های مسکونی است.که در آنجا هادی‌های PE و N  از یکدیگر جدا می گردند.
هادی‌های PEN عایق‌دار، به دو صورت مشخص می شوند. یا با رنگ‌های زرد و سبز در امتداد آن ها و علامت‌های آبی در دو انتها آن ها را مشخص می کنند، یا طول را آبی روشن و در دو انتها از مارک‌های زرد/سبز استفاده می کنند.

برای خواندن مقالات بیشتر به وبلاگ ما سر بزنید.