کابل چیست
کابل چیست

کابل چیست ؟ امروزه در صنعت الکتریک بخش وسیعی از توزیع را کابل ها انجام می دهند. در ادامه به ویژگی های کابل ها به طور کامل می پردازیم.

یکی از تخصصی ترین و مهم ترین کارها، انتخاب مناسب کابل است. با توجه به بالاترین و پایین ترین دمای محیط، آمپر مصرفی، ثابت یا متحرک بودن محل نصب، سطح مقطع کابل و سیم مشخص می شود. از ویژگی های دیگر برای انتخاب کابل، کاربرد آن و شرایط و موقعیت محیطی است. آب و رطوبت ، دمای بالا ، نویز و ضربات مکانیکی، از جمله شرایط محیطی هستند که هرکدام از آن ها نوع کابل مخصوص خود را دارند.

کاربردهای کابل چیست :

در کامپیوترها، در انتقال دادن برق، انتقال دادن دیتای شبکه، انتقال دادن سیگنالهای دیتا و تلفن، انتقال دادن فرمان برای ماشینهای الکتریکی و… .کابل ها در تاسیسات الکتریکی نیز اهمیت زیادی دارند.
کابل وسیله‌ای است که متشکل از دو یا چند سیم هادی الکتریکی به طور معمول در غلاف محافظی قرار دارد و نیز برای انتقال دادن جریان برق استفاده می شود.

ساختمان کابلهای برق:

کابل ها با توجه به نوع کاربرد و استفاده ای که دارند بسیار متفاوت هستنند و در شکل های گوناگونی در بازار پیدا می شوند. کابل های مخابراتی و کابل های صنعتی از نظر ساختمان به طور کامل متفاوت هستند. ولی کابل ها کلا متشکل از دو قسمت اصلی هادی و عایق هستند. تفاوتی که بین کابل ها وجود دارد به دلیل نوع کاربرد آنهاست،یعنی نوع کاربرد آن ها باعث می شود که شکل، جنس، تعداد هادی ها و سطح مقطع و عایق ها با یکدیگر متفاوت باشند. همین تفاوت ها باعث تقسیم بندی کابل ها می شوند.

 

هادی ها:

هادی ها از سیم مسی دارای انعطاف و تقریبا خالص و یا از آلیاژ ها و یا آلومینیوم ساخته شده اند.سطح مقطع هادی ها متفاوت است.

 1.  دایره ای تک رشته که با علامت اختصاری (re) نشان داده می شود و چند رشته با علامت اختصاری (rm).
 2. مثلثی (سه گوش)تک رشته ای با علامت اختصاری (se) نشان داده می شود و چند رشته ای با علامت اختصاری (sm).

عایق ها:

عایق ها باید با توجه به شرایط کار و محیط و نوع مصرف، دارای استحکام مکانیکی و مشخصه های لازم باشند.
عایقی که روی سیم ها است به طور معمول از جنس پلاستیک pvc (پلی ونیل کلراید)است. در بعضی مواقع در بعضی از کابل های مخصوص بعضی عایق های دیگر مانند کاغذ و برخی ترکیبات شیمیایی استفاده می شوند.

عایق سیم های هادی با توجه به کاربردشان در رنگ های متفاوت عرضه می شوند:

رنگ عایق سیم ها:

 1. سیاه
 2. بی روشن _ سیاه
 3. سبز و زرد_ آبی روشن_ سیاه
 4. سبز و زرد_ مشکی_ آبی روشن_ قهوه ای_ سیاه و یا سیاه_ آبی روشن_ قهوه ای_ سیاه_ سیاه

غلاف کابل چیست :

یک پوشش استوانه ای اکسترود شده که برای محفاظت از کابل ها در مقابل محیط و ضربات، کابل ها را با استفاده از یک یا چند لایه (غلاف) از جنس فلز که به طور معمول مس، سرب و فولاد هستند و یا کاغذ و مواد پلاستیکی که بیشتر pvc استفاده می شود، پوشش می دهند.

جریان مجاز:

جریان مجازی که از کابل ها و سیم ها عبور می کند باید طوری باشد که حرارت به وجود آمده به طور مناسب به محیط اطراف انتقال پیدا کند. نباید درجه حرارت عایق در پی.وی.سی. از ۷۰ درجه سانتی گراد بیشتر شود. جریان مجاز کابل ها در هوای آزاد با توجه به ضریب بار ۱ و درجه حرارت ۳۰ درجه سانتی گراد باشد.
جریان مجاز کابل وقتی در آب باشد ۱۵/۱ برابر جریان در کابل در خاک است.

افت ولتاژ در کابل چیست :

عامل مهم دیگری در اندازه سطح مقطع و طول کابل می باشد.

قرقره کابل چیست :

همه ی کابل‌ها بر روی قرقره‌ای که قطر بزرگی دارد پیچیده می شوند. قرقره ها باید استحکام و پایداری مناسبی داشته باشند تا در مسیر حمل هادی به مقصد مورد آسیب قرار نگیرند. در قرقره صفحه نشانه ای وجود دارد که در آن تعداد وطول هادی ها، شماره سریال، ابعاد، وزن کل و وزن خالص درج می شود.

انواع کابل چیست :

۱- کابل های فشار ضعیف: ( Low voltage cables )
کابل های مسی و آلومینیومی که عایق شده اند را شامل می گردد که برای انتقال دادن برق در کاربردهای مختلف مانند روشنایی و انتقال نیرو و … استفاده می شود. در سطح ولتاژ 600 تا 1000 ولت هستند.

2- کابل هایی با فشار متوسط:
در مناطق شهری و صنعتی کاربرد دارند. کابل هایی هستند که عایق آن ها از XLPE  و هادی مس یا آلومینیوم را دارند که سطح ولتاژشان نیز در 1 تا 36 کیلو ولت قرار دارند.

3- کابل هایی با فشار قوی:
با هادی مس و آلومینیوم و عایق XLPE می باشند که در سطح ولتاژ بالاتر از ۳۶ کیلو وات عرضه می شوند.

4- کابل های ساختمانی:
این کابل ها دارای ساختار متفاوتی هستند و وظیفه تقسیم کردن برق در ساختمان را دارند. کابلهای flexible در تین گروه قرار می گیرد. عایق آن ها PVC 70c  یا PVC 90c  یا Rubber  است.

5- کابل های ضد آتش :
این کابل ها قابلیت مقاومت در برابر آتش یا آتش همراه با آب و ضربه را دارند. در مکان های عمومی و سیستم های اضطراری از این نوع کابل ها استفاده می شود.

شرایط نصب کابل های برق:

کابل هایی که دارای غلاف و عایق پلاستیکی هستند را نباید در درجه حرارت زیر ۵- درجه سانتی گراد نصب کنیم. در شرایط اجبار باید کابل را چند روز در محیط گرم انبار کنیم و بعد نصب کنیم. کابل های پلاستیکی نباید شعاع خمش کوچکتر از ۱۵ برابر قطر خارجی کابل داشته باشند. اگر بخواهیم کابل را در خاک قرار دهیم باید در یک گودال به عمق ۷۰ سانتی متر در ارتفاع ۲۰ سانتی متر قرار گیرد.

اتصال کابل‌ها به هم:
برای متصل کردن کابل‌ها به هم از دوراهه استفاده می شود. سه راهه نیز برای انشعاب گرفتن از آن ها کاربرد دارد.

اتصال کابل‌ها به مدار :
از کابل شو و یا کفش کابل برای متصل کردن کابل به مدار استفاده می شود. از طریق پیچ و مهره کردن یا لحیم و یا پرس این کار انجام می شود.

حروفی که برای شناسائی کابل ها روی آن ها نوشته شده و استفاده می گردد:

 • کابل با هادی مسی از حرف N
 • کابل با هادی آلومینیوم از حرف NR
 • هادی چند رشته M
 • هادی مثلت S
 • هادی دایره ای R

برای خواندن مقالات بیشتر  به وبلاگ ما سر بزنید.