خود آموز نصب آیفون تصویری + عکس

نصب آیفون تصویری

اگر شما هم در فکر نصب آیفون تصویری می باشید هیچ چیز بیشتر از یک راهنمای جامع نصب آیفون تصویری بدردتان نمی خورد.با خواندن این مقاله اطلاعات بسیار زیادی در رابطه با آیفون تصویری های معروف کسب خواهید کرد. در این نوشته به شما خواهیم گفت   ،که چطور باید آیفون های برند های مختلف را نصب کنیم و سیم کشی کنیم و می توانیم انواع سیم کشی های مختلف را یاد بگیریم

انواع سیم کشی های آیفون تصویری

انواع سیم کشی های مختلفی در نصب آیفون تصویری بکار می رود که هر کدام از روش ها کاربرد خود را دارد.برای مثال یکی از معیار های سیم کشی ،پایین آوردن هزینه سیم کشی است و یکی دیگر از این معیار ها بالا بردن کیفیت تصویر می باشد.

در ادامه 3 روش رایج سیم کشی را که بیشترین مورد استفاده را دارد توضیح می  دهیم.در این مقاله سعی کردیم با بیان ساده در مسیر نصب آیفون تصویری همراه شما باشیم توجه کنید که اگر هیچ تجربه ای در انجام کار های برقی ندارید بهتر است یک متخصص کار را برای شما انجام دهد.

1. سیم کشی خط به خط :

این نوع سیم کشی یکی از انواع سیم کشی است که دارای محبوبیت زیادی می باشد. نام دیگر این سیم کشی ردیف مشترک می باشد .

در این نوع سیم کشی یک رشته سیم 4 زوج (4 رشته مشترک+4 رشته سیم زنگ) حداقل باید در نظر گرفته شود. در هنگام نصب ممکن است یکی از سیم ها قطع شود یا در گذر زمان دچار پوسیدگی شود. به همین خاطر بهتر است که به جای سیم 4 زوجی از یک سیم 6 زوج استفاده کنیم تا سیم های اضافی داشته باشیم.

در تصویر پایین نمونه ی واضح این نوع سیم کشی را مشاهده خواهید کرد.

سیم کشی ردیف مشترک

در این مدل  از سیم کشی یک رشته سیم زوجی به عنوان مشترک در هر ردیف از یک ساختمان می گذرد و سپس به جعبه تقسیم و بعد از آن با کمک سوییچر به پنل دم درب می رود. این سیم کشی را برای انواع برند های آیفون تصویری می توان استفاده کرد چون از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه می باشد .

2. سیم کشی هر واحد یک کابل :

دلیل محبوبیت بالای این روش سیم کشی ، کیفیت بالای این روش نسبت به سایر روش هاست . این روش بالاترین کیفیت را دارد و همچنین یکی از بهترین انواع سیم کشی آیفون تصویری است ولی از ایرادات این روش می توان به هزینه ی بالایی مه صرف سیم کشی می شود اشاره کرد و همچنین حجم بالای سیمی که در جعبه تقسیم جمع می شود .

در این مدل سیم کشی برای هر واحد یک کابل 2 زوج کافی است ولی محض اطمینان از کابل 4 زوج استفاده خواهد شد تا درصورت قطع شدن از آن سیم های اضافه به عنوان جایگزین استفاده کنند.
در این مدل از هر واحد یک کابل تا جعبه تقسیم می آید و از جعبه تقسیم توسط یک کابل مشترک به سمت پنل هدایت می شود.

در تصویر به صورت واضح این نوع سیم کشی هر واحد یک سیم را نشان داده ایم.

سیم کشی هر واحد یک کابل

این نوع سیم کشی برای تمامی برند های آیفون تصویری کاربردی می باشد و فقط برای آیفون های تک نما مناسب نمی باشد زیرا تک نما روش نصب مربوط به خودش را ارائه داده است.

3. سیم کشی موازی :

این روش از نظر هزینه مصرف سیم کشی مقرون به صرفه ترین روش سیم کشی است به همین دلیل طرفداران بسیاری دارد.همچنین شرکت تک نما در رابطه با این نوع سیم کشی می گوید : این نوع برق کشی تا 80% هزینه را کاهش می دهد و سیم کمتری مصرف می شود.

در این روش یک کابل با تعداد رشته بالا از تمامی واحد ها می گذرد و در این مسیر تقسیم می شود.نمونه ی این سیم کشی را در تصویر زیر می توانید ببینید.

سیم کشی موازی

همانطور که در تصویر بالا میبینید یک کابل زوجی با تعداد رشته زیاد از همه ی واحد ها گذشته و سپس به جعبه تقسیم رفته و به پنل منتقل شده است.

بهترین روش برای نصب آیفون تصویری تک نما ، روش موازی می باشد.

پس از آموختن روش های مختلف سیم کشی که در ساختمان به کار می رود باید نقشه سیم کشی آیفون های تصویری را به صورت مجزا یاد بگیریم که در هر برند متفاوت خواهد بود و نقشه ی سیم کشی متفاوتی دارند.

نقشه ی سیم کشی آیفون تصویری سوزوکی

در ادامه توضیحاتی را برای شما فراهم آورده ایم تا در مسیر سیم کشی آیفون سوزوکی یه کمک شما بیاید. یکی از مسائلی که باید قبل از سیم کشی بدانید نحوه ی رنگ بندی سیم هاست که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

نحوه ی سیم کشی آیفون تصویری سوزوکی 4 سیم است و از رنگ قرمز ، آبی ، زرد ، سفید  استفاده  می کند.
رنگ آبی : سیمی است که به عنوان سیم منفی (-) در نظر گرفته می شود.
رنگ زرد : سیمی است که به عنوان سیم مثبت (+) در نظر گرفته می شود.
رنگ قرمز: این سیم ، وظیفه انتقال صدا را درآیفون تصویری سوزوکی برعهده دارد.
رنگ سفید : سیم سفید ، وظیفه ی انتقال تصویر را برعهده دارد.

در تصویر زیر نحوه سیم کشی را مشاهده می کنید .

نقشه سیم کشی آیفون تصویری سوزوکی

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید 4 سیمی که از پنل به مانیتور  متصل شده است به همان ترتیبی است که در بالا توصیح داده ایم.

نحوه ی وصل کردن منبع تغذیه (ترانس)  در نصب آیفون تصویری سوزوکی

در نصب آیفون تصویری سوزوکی به یک منبع تغذیه 12 ولت و یا 24 ولت نیازمندیم که وظیفه برق دادن به پنل را برعهده دارد. منبع تغذیه دارای یک  خروجی dc و یک خروجی ac می باشد که مارا از  خروجیDC یا برق مستقیم برای برق دادن به پنل استفاده می کنیم و از خروجی AC  برای قفل برقی استفاده می کنیم.

وصل کردن درب بازکن در آیفون تصویری سوزوکی

نحوه ی برق رسانی منبع تغذیه به قفل درب بازکن به این صورت است که دو سیم  AC که از منبع تغذیه می آید را به پشت پنل می بریم وهمچنین از قفل درب بازکن هم دو سیم پشت پنل می بریم  و اتصال سیم های درب بازکن  و منبع تغذیه را پشت پنل انجام می دهیم.
نکته ای که قابل توجه می باشد این است که می توانیم سیم های AC ترانس را به صورت مستقیم نیز تا قفل درب بازکن ببریم ولی خیلی از برقکارها از روش غیر مستقیم استفاده می کنند و اتصال پشت پنل صورت می گیرد.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک

در ادامه قصد شرح دادن نقشه ی آیفون تصویری الکتروپیک را داریم. ابتدا بهتر است با نحوه ی رنگ بندی سیم های برند الکتروپیک آشنا شویم .

نحوه ی سیم کشی آیفون های الکتروپیک نیز به صورت 4 سیم می باشد.

الکتروپیک در سیم های مانیتور های خود از رنگ های قرمز ، زرد ، آبی ، و سفید استفاده کرده است که هر کدام به منظور خاصی که در زیر به آنها شرح می دهیم ، وجود دارند.

سیم قرمز: سیم قرمز،سیم انتقال دهنده ی تصویر در آیفون الکتروپیک می باشد .
سیم آبی : سیم آبی وظیفه ی انتقال جریان مثبت (+) را بر عهده دارد.
سیم زرد : این سیم به عنوان منفی (-) در رنگبندی قرار دارد.
سیم سفید : سیم سفید ، در آیفون الکتروپیک وظیفه ی انتقال صدا را برعهده دارد.

در آیفون های تصویری الکتروپیک منبع تغذیه مورد نیاز ما یک منبع تغذیه 12 ولت یا 24 ولت است .   در این سیم کشی سیم های AC  ترانس را به ترمینالهای ورودی پنل می بریم و سیم های قفل درب بازکن را به ترمینالهای L1 و L2  پنل می بریم

نقشه سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک

نقشه سیم کشی آیفون تصویری تابا

در ابتدا برای سیم کشی آیفون تصویری تابا بهتر است با رنگ بندی سیم های مانیتور های تابا آشنا شوید . آیفون تصویری تابا از 4 سیم رنگی استفاده می کند . رنگ های به کار رفته در آیفون تصویری تابا رنگ های قهوه ای ، قرمز ، نارنجی و آبی می باشد که در پایین به توضیح آنها خواهیم پرداخت .

رنگ آبی : این سیم برای انتقال صدا در آیفون تابا به کار می رود .
رنگ قهوه ای : سیمی است که وظیفه ی انتقال تصویر را بر عهده دارد .
رنگ نارنجی : سیم نارنجی ، سیم انتقال دهنده ی منفی (-) است .
رنگ قرمز : سیم قرمز جریان مثبت (+)را انتقال می دهد .

نقشه سیم کشی آیفون تصویری تابا

رنگ بندی هایی که در بالا شرح دادیم در تصویر قابل مشاهده می باشد .

وصل کردن منبع تغذیه در نصب آیفون تصویری تابا

همانند بقیه ی آیفون ها ، برای آیفون تصویری تابا نیز نیاز به یک منبع تغذیه ی 12 ولت یا 24 ولت نیاز داریم.برای سیمکشی پنل از خروجی DC ترانس استفاده خواهیم کرد و برای قفل برقی از قسمت خروجی AC  سیم کشی خواهیم کرد .

وصل کردن قفل برقی در آیفون تصویری تابا

برای وصل کردن قفل برقی تابا از خروجی AC ترانس دو سیم را به پشت پنل می آوریم و همچنین سیم های قفل درب بازکن  را نیز به پشت پنل می آوریم . اتصال سیم های قفل برقی و سیم های ترانس در پشت پنل برقرار می شود .

این اتصال هم می تواند به صورت مستقیم از ترانس به قفل برقی سیم کشی شود و هم می تواند به صورت غیر مستقیم به پشت پنل برود و متصل شود که این کار سلیقه ای است و بستگی به صلاح دید شما دارد .

نقشه سیم کشی آیفون تصویری سیماران

آموزش سیم کشی آیفون تصویری سیماران با توجه به محبوبیت این برند در بازار ، کمک بسیار خوبی به خریداران خواهد کرد . رنگ بندی سیستم سیم کشی سیماران از چهار رنگ قرمز ، آبی ، زرد و سفید تشکیل شده است .

رنگ سفید : سیم تصویر در آیفون سیماران  همان سفید است .
رنگ قرمز : سیم انتقال دهنده ی صدا (VOICE) سیم قرمز رنگ است.
رنگ آبی : سیم آبی به عنوان سیم منفی استفاده می شود .
رنگ زرد : سیم زرد سیم جریان مثبت (+) در مدار است .

نقشه سیم کشی آیفون تصویری سیماران

رنگبندی های مخصوص آیفون سیماران را در عکس بالا مشاهده می کنید .

وصل کردن منبع تغذیه سیماران

برای برق رسانی به سیستم درب بازکن و پنل آیفون تصویری سیماران به یک منبع تغذیه 12 ولت و یا 24 ولت نیازمندیم . همانطور که در تصویر مشاهده می کنید  نحوه اتصال سیم کشی در منبع تغذیه سیماران به این روش است که از قسمت DC به پنل برق رسانی می کنیم و از قسمت AC  به قفل درب بازکن برق رسانی می کنیم .

وصل کردن قفل برقی در آیفون تصویری سیماران

برای برق رسانی به قفل برقی ، در ابتدا دو سیم از خروجی AC  منبع تغذیه تا پشت پنل می آوریم و همچنین دو سیم نیز از قفل برقیتا پشت پنل می آوریم .سپس دو سیم AC و دو سیم قفل برقی را در پشت پنل اتصال می دهیم.سیمی که برق رسانی درب بازکن را از طریق ترانس انجام می دهد هم می تواند مستقیم وارد قفل برقی شود  و هم می تواند به صورت غیر مستقیم به شکلی که در بالا گفته شد  به پشت پنل بیاید و اتصال صورت بگیرد.

نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس

برای نقشه سیم کشی آیفون کوماکس باید رنگ بندی سیم های آن هارا بشناسیم . رنگبندی آیفون تصویری کوماکس همانند آیفون سیماران به شکل زیر می باشد.کوماکس از 4 رشته سیم قرمز ، آبی ، زرد و سفید استفاده کرده است .

رنگ آبی : رنگ آبی جریان منفی (-) را منتقل می کند .
رنگ زرد : رنگ زرد برای جریان مثبت(+) استفاده می شود .
رنگ قرمز : سیمی که صدا را منتقل می کند سیم قرمز است .
رنگ سفید : سیم انتقال دهنده ی تصویر ، سیم سفید رنگ است .

نقشه سیم کشی آیفون تصویری کوماکس

نحوه وصل کردن منبع تغذیه و قفل برقی کوماکس

همانند دیگر برند ها ، آیون تصویری کوماکس نیز از منبع تغذیه ی 12 ولت و یا 24 ولت استفاده می کند . منبع تغدیه ی کوماکس نیز دارای دو خروجی DC و AC می باشد و نحوه ی اتصال این سیم ها به صورتی است که سیم خروجی DC یه پنل می رود و سیم خروجی AC به قفل برقی می رود .

همچنین برای برق رسانی به سیستم قفل برقی  یکی از روش ها این است که دو سیم AC ترانس را به پشت پنل سیم کشی کنیم و دو سیم قفل را نیز تا پشت پنل سیم کشی کنیم و سپس در پشت پنل اتصال را صورت دهیم .راه دیگر این برق رسانی ، برق کشی مستقیمسیم AC از ترانس به قفل برقی می باشد .

در وضیحاتی که راجب نقشه سیم کشی برندهای مختلف خواندید حتما متوجه این نکته شده اید که بعضی از نقشه های سیم کشی شباهت زیادی با هم دارند و یا بعضا شیوه ی نصب یکسانی دراند ولی دلیل این که ما سیم کشی هر برند را به صورت کامل در این مقاله آوردیم ، تفاوت های مهم و قابل توجهی بود که میان این آیفون های تصویری وجود داشت.

جمع بندی

در پایان این مقاله بهتر است که یاد آوری کنیم که می توانید برای نصب آیفون تصویری برقکاران خوبی را با قیمت مناسب استخدام کنید و در کوتاه ترین زمان آیفون تصویری شما نصب شود . ولی اگر تجربه ی کار فنی را دارید می توانید از دستورالعمل سایت تک وات استفاده کنید و نحوه ی نصب آیفون تصویری دلخواه خود را مطالعه کنید .

نکته : قبل از نصب آیفون حتما دفترچه ی راهنمای آن محصول را مطالعه کنید تا در صورت وجود تغییر در نحوه ی نصب ، مشکلی در کارتان پیش نیاید .

اگر در روند نصب با مشکلی روبرو شدید و یا برایتان سوالی پیش آمد حتما از طریق کامنت و ثبت نظر  مشکل را با ما در میان بگذارید و همکاران بخش  پشتیبانی تک وات در اسرع وقت پاسخگوی مشکل خواهند بود .

امیدواریم که خواندن این مقاله برای شما مفید باشد و از خواندن آن لذت برده باشید

تهیه و تدوین : وبسایت تک وات