مزایای لامپ ال ای دی
مزایای لامپ ال ای دی

شاید تا به حال نکات زیادی درباره ی مزایای لامپ ال ای دی همانند بهره‌وری انرژی بیشتر آن‌ها در مقایسه با دیگر روش‌های روشنایی سنتی شنیده‌ باشید.لامپهای  LED بسیار هوشمندانه درمصرف انرژی صرفه جویی میکنند .

چراغ های ال ای دی  دارای مزایای فراوانی نسبت به چراغ های رشته‌ای سنتی هستند. در این مقاله تیم به بررسی اطلاعات مختصری درمورد تعدادی از مهم‌ترین مزایای لامپ های LED می پردازد و آن ها را به شما معرفی می کند. در ادامه با ماهمراه باشید.

مزایای لامپ ال ای دی:

طول عمر:

مهم ترین و اولین پارامتر مزایای لامپ های ال ای دی، طول عمر این لامپ ها است. عمر چراغ های ال ای دی می تواند تا30 هزار ساعت باشد، در صورتی که چراغ های رشته‌ای به طور معمول فقط ۱۵۰۰ ساعت عمر مفید دارند. یک ال ای دی بزرگ، بدون نیاز به جایگزین می تواند بیشتر از ۷ سال به صورت ثابت استفاده شود. معمولا لامپ های ال ای دی ۱۰ برابر لامپ های فلورنس کوچک و نیز ۱۳۳ برابر لامپ های رشته‌ای عمر دارند. هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن ها به دلیل طول عمرشان به شدت کاهش می یابد.

از اهمیت این نکته غافل نشوید که طول عمر لامپ‌های LEDاصلا تابع تعداد دفعات روشن و خاموش شدن نیست، می‌توانید لامپ‌های LEDرا میلیون‌ها بار روشن و یا خاموش کنید. بهتر است بدانید طول عمر LEDها فقط به مدت زمان روشن ماندن بستگی دارد.

کارآمدی:

چراغ های ال ای دی ۹۰ درصد انرژی کمتری نسبت به لامپ های رشته‌ای مصرف می‌کنند. جالب است بدانید که ال ای دی ها از انرژی ارزان تری هم استفاده می‌کنند و هزینه‌های مصرف پایینتری به همراه دارند، در آخر ماه مبلغ قبض برق شما نیز به مراتب کمتر است و در نتیجه هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد. طول عمر بلند، هزینه‌های پایین و انرژی کم همگی باعث می‌شوند تا شما بخواهید چراغ های سنتی منزل خود را همین الان به ال ای دی تبدیل کنید.

استحکام:

ال ای دی ها دستگاه‌های نورپردازی هستند که به جای گاز نئون یا یک رشته، از مواد نیمه هادی استفاده می‌کنند. یک چراغ LED تراشه کوچکی است که در محفظه اپوکسی به کار رفته و این امر باعث می‌شود که آ‌ن‌ها نسبت به لامپ های رشته‌ای سنتی و یا لوله‌های نئون، مستحکم‌تر باشند.

ایمنی:

یکی از اصلی ترین مزایای لامپ ال ای دی ، ایمنی آن ها است. این چراغ ها معمولا هیچ گرمایی تولید نمی‌کنند، بنابراین اگر پس از چندین ساعت روشن ماندن نیز به این چراغ ها دست بزنید، دست شما نمی‌سوزد. همچنین این چراغ‌های مدرن‌ خطرات آتش سوزی در فضاهای بسته مانند منازل را نیز کاهش می‌دهند.

بازده نوری:

از دیگر مزایای لامپ ال ای دی می‌توانیم به بازده نوری زیاد این لامپ ها اشاره کنیم. امروزه لامپ‌های LEDبازده‌ای بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات را دارا هستند در صورتی که این مقدار برای لامپ‌های رشته‌ای ۱۰ تا ۱۵ لومن بر وات، لامپ‌های کم‌مصرف ۴۵ تا ۶۵، لامپ‌های بخار جیوه ۳۵ تا ۶۰، لامپ‌های بخار سدیم ۶۰ تا ۱۱۰ و در لامپ‌های متال هالید ۷۵ تا ۸۵ لومن بر وات هستند.

تنظیم شدت نور:

تنظیم نور در لامپهای LEDبا استفاده از تکنولوژی PWM = Pulse Width Modulation که کنترل سطح ولتاژ به کمک تغییر پهنای پالس نام دارد، امکان پذیر است که دراکثر میکرو کنترلرها وجود دارد.

تنظیم زاویه تابش:

لامپ های LED نور را در تمام جهات منتشر نمی کنند و به دلیل وجود داشتن لنزهایی با زاویه های دلخواه نوری، کاملا قابل کنترل هستند.

Response time:

لامپ‌های LED تا ولتاژ به آنها برسد سریع روشن می‌شوند (کمتر از ۲۰us) ولی مثلا در لامپ‌های متال هالید زمانی حدود ۵ دقیقه لازم است تا آن ها به حداکثر نور خود برسند، به این دلیل است که لامپ‌های LED (پانزده میلیون بار) سریع‌تر روشن خواهند شد.

 

یکی دیگر از مشکلات لامپ‌های متال هالید، این است که اگر این لامپ‌ها بیشتر از ۵ دقیقه روشن بمانند گرم می‌شوند و پس از خاموشی دیگر سریع روشن نخواهند شد؛ زیرا لامپ گرم‌کننده و سنسور داخل آن اجازه ی روشن کردن دوباره ی لامپ را تا وقتی که لامپ سرد نشود نمی‌دهد که حدود ۳ دقیقه زمان لازم است تا سنسور اجازه ورود ولتاژ را بدهد و سپس پس از از آن ۴ تا ۵ دقیقه زمان نیاز است تا به حداکثر نور خود برسد.

 

به خاطر بسپارید که از این لامپ ها در دمای منفی ۴۰ درجه تا مثبت ۸۵ درجه سانتی گراد می توانید استفاده کنید، در نتیجه لامپ های ال ای دی در هر فصلی در زمین قابل استفاده هستند.حشرات از ال ای دی ها گریزانند:
در لامپ های قدیمی پس از گرد و غبار، آلودگی به دلیل جمع شدن حشرات از مهم ترین عوامل کاهش نور به حساب می آید و این امر باعث کاهش شدید بازده نور می شود. به همین دلیل لامپ ها باید هرازچندگاهی تمیز شوند، ولی لامپ های ال ای دی علاوه بر این که حشرات را جذب نمی کنند، آن ها را نیز پراکنده می کنند.
تیم تک وات در این مقاله آگاهی و شناخت شما را نسبت به برخی از مزایای چراغ های ال ای دی افزایش داد. امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.