سرپیچ چیست
سرپیچ لامپ چیست ؟

سرپیچ چیست ؟ یکی از مهم ترین اختراعات بشر تاکنون اختراع برق و وسایل و تجهیزات مربوط به آن می باشد. امروزه با توجه به این که تنوع در لامپ بسیار گسترده و زیاد شده است، به موازات لامپ ها، سرپیچ‌ها نیز هر روز متنوع‌تر می‌شوند. در صنایع روشنایی گستردگی انواع سرپیچ‌ها باعث می شود که اطلاعاتی در ارتباط با انواع آن‌ها و عباراتی که زمان خرید سرپیچ با آن‌ها آشنا می‌شویم کسب کنیم. هدف کارشناسان تیم تک وات در این مقاله توضیح  اطلاعات اولیه و مفید راجع به یک قطعه الکتریکی به نام سرپیچ لامپ می باشد.

سرپیچ لامپ چیست؟

در صنایع روشنایی سرپیچ تجهیز الکتریکی است که لامپ‌ها را به برق ورودی متصل می‌ نماید و یا وسیله ای است که لامپ را به آن میپیچند.
جنس آنها عایق می باشد و می تواند باکالیت یا چینی باشد. سرپیچ‌ها با نام‌های مختلفی از یکدیگر شناخته می‌شوند. سرپیچ های نوع E پرکاربردترین آن ها می باشند.
در طراحی سرپیچ ها، E. نشانه ادیسون می باشد که سرپیچ لامپ را ساخت، و عددی که در کنار آن ثبت می‌شود یعنی قطر آن برحسب میلی متر.

لامپ و سرپیچ آن را شرکت ادیسون تولید کرد و این سرپیچ‌ها امروزه بدون تغییر زیادی به همان شکل اولیه وجود دارند و با نام سرپیچ ادیسونی شناخته می شوند.
اگر موادی که در سرپیچ‌ها استفاده شده است کیفیت بالاتری داشته باشند،عمر لامپی که به آن متصل است بیشتر می شود.
در صنایع روشنایی از پرکاربردترین سرپیچ‌های ادیسونی می‌توان: E۱۴ ,E۲۷ ,E۴۰ E۵، و… را نام برد.

سرپیچ ها به لحاظ اندازه در چهار گروه تقسیم و به بازار عرضه می شوند:

 1. سرپیچ‌های E۵ و مانند آن‌ها دارای قطری بین ۵ تا ۸ میلی متر هستند و در لامپ‌های چراغ قوه و … کاربرد دارند.
 2. مدل E۱۴ که قطر سرپیچ آن‌ها حدودا ۱۴ میلی متر می باشد و در لامپ‌های شب خواب، یخچال و… استفاده می شود.
 3. سرپیچ E۲۷ با قطر حدودا ۲۷ میلی متر که در لامپ‌های معمولی و خانگی استفاده می شود که کاربرد زیادی دارد.
 4. سرپیچ E۴۰ که همانطور که از نام آن معلوم می باشد، دارای قطر ۴۰ میلی متر است و برای لامپ‌های گازی و… مناسب است که معمولا از جنس سرامیک و چینی هستند.

البته شاید برایتان جالب باشد که بدانید می‌توان با تبدیل سرپیچ به عنوان مثال سرپیچ E۱۴ به E۲۷ تبدیل کرد که در ادامه به توضیح آن میپردازیم.

تبدیل سرپیچ لامپ ها :

یک محصول جزیی عالی و کمک کننده ای است که اگر شما یک سرپیچی را انتخاب کنید که برای لامپ تان مناسب نباشد، این مبدل به شما کمک می کند تا لامپ تان را به سرپیچ مناسب خود وصل کنید که این ویژگی محبوبیت این سرپیچ‌ها را افزایش می دهد. این تبدیل کننده‌ها در انواع و شکل‌های متفاوتی در بازار عرضه می شوند و همینطور از نظر اقتصادی نیز به صرفه تر هستند.

به خاطر بسپارید در زمان بستن لامپ به سرپیچ باید دقت نمود که دو کنتاکت سرپیچ به هم اتصال نداشته باشند. زمانی که سرپیچ دارای مشکل باشد، به هنگام روشن کردن لامپ ، جریان برق به درستی در اختیار آن قرار نمیگیرد و دچار مشکل می شود.

انواع سرپیچ چیست :

 • سرپیچ آویز
 • راکورد دار
 • دیواری
 • شمعی

سرپیچ نیز همانند دیگر لوازم جانبی برقی، متشکل از اجزای کوچکتری است که عدم وجود هر یک باعث ایجاد مانع فعالیت سرپیچ خواهد شد.

اجزای سرپیچ چیست :

 • کلاهک سرپیچ
 • سیلندر سرپیچ
 • حلقه رزوه
 • کنتاکت‌های اتصال و…

کلاهک سرپیچ چیست :

جنس آن از باکالیت است و کنتاکت های متفاوتی را در خود می تواند نگه دارد. باکالیت جنسی پلاستیکی است که دارای مقاومت بالایی در برابر حرارت می باشد که برای لوازمی که در معرض جریان الکتریکی و یا حرارت می باشند مانند سرپیچ لامپ، کاربرد دارد.

سیلندر سرپیچ چیست :

سیلندر در واقع بدنه اصلی سرپیچ لامپ می باشد که جنس آن از باکالیت است. رزوه در آن قرار می گیرد.

حلقه رزوه :

وظیفه این حلقه نگه داشتن لامپ و کنتاکت ها است و ساخته شده از فلزات آبکاری شده می باشد.

کنتاکتهای اتصال :

نقش ارتباطی جریان برق با لامپ را بر عهده دارند و این کنتاکتها از فلز برنج ساخته شده اند.

برای خواندن مقالات بیشتر  روی لینک زیر کلیک کنید.
takwatt.com/blog