لامپ هالوژن
لامپ هالوژن چیست ؟

سلامی دوباره به همراهان همیشگی تک وات با توجه به مصرف روز افزون لامپ هالوژن در فضاهای مختلف، کارشناسان ما مقاله ای با عنوان لامپ هالوژن چیست آماده کرده اند که به ما در شناخت و انتخاب این لامپ ها کمک خواهد کرد.

لامپ هالوژن چیست؟

یکی از محصولات روشنایی لامپ هالوژن است، از انواع جدید لامپ ها، می توان به لامپ های هالوژن اشاره کرد. کاربرد این لامپ ها بسیار زیاد است زیرا نور این لامپ ها در فضا خوب و مناسب است. این لامپ ها در فضاهای متفاوت استفاده می شود. لامپ هالوژن ظاهر زیبایی دارند و باعث تزیین محیط نیز می شوند. به طور توکار در سقف سالن ها ، منازل مسکونی ، اداره ها و غیره می توان از آن ها استفاده نمود.

لامپ های هالوژن نوع دیگری از لامپ های رشته ای هستند. لامپ های هالوژن قدیمی توسط مقداری هالوژن و گاز های فشرده خنثی احاطه شده است.

طرز کار لامپ هالوژن قدیمی :

زمانی که انرژی برق به آن می رسد گاز هالوژن موجب داغ شدن رشته های موجود در حباب آن می گردد و بعد نور سفید رنگی از آن ساطع می شود.
اکنون پس از پاسخ به لامپ هالوژن چیست؟ به شناخت انواع لامپ های هالوژن امروزی می پردازیم:

انواع لامپ هالوژن:

  1. لامپ هالوژن LED
  2. لامپ هالوژن SMD
  3. لامپ هالوژن COB

لامپ هالوژن LED:

این نوع از لامپ های هالوژن در اندازه و توان های متفاوت وجود دارند که دارای دیوود های LEDهستند که کنارهم وجود دارند و توسط جریان برق نور مناسبی تولید می کنند.
لامپ هالوژن LED گزینه ای مناسب برای جایگزینی لامپ های هالوژنی معمولی و انواع دیگر لامپ ها است.

مقاله ی مرتبط
ریسه شلنگی چیست؟

از ویژگی های این لامپ می توان به این موارد اشاره کرد:

این دسته از محصولات نور را با کیفیت و شدت بسیار مناسب تولید می کنند. طول عمر بالایی دارند در حدود ۱۰ برابر دیگر لامپ ها. بازده نوری آن ها زیاد است.
گرمای کمتری تولید می کنند. اشعه مادون قرمز و فرابنفش نیز تولید نمی کنند. حدودا ۸۸ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند. برای مثال اگر توان مصرفی این نوع لامپ ها ۳ وات باشد ، برابر است با یک لامپ هالوژن معمولی با توان مصرفی ۲۵ وات. لامپ های هالوژنی      LED مثل لامپ دکوراتیو عمل می کنند و در طراحی دکوراسیون نیز استفاده می شوند. به همین علت در نورپردازی فضاها این نوع لامپ های هالوژنی کاربرد دارند.

لامپهای هالوژن SMD:

اس ام دی ( Surface Mounted Device ) به تکنولوژی از محصولات الکترونیکی گفته می شود که بر پایه لحیم کاری بدون ایجاد سوراخ بر روی بورد ساخته شده اند و آی سی ها با پایه کوتاه قرار گرفته اند. بیشتر قطعات ال ای دی که در موارد روشنایی و نورپردازی کاربرد دارند. نسل جدید هالوژن های ال ای دی، اس ام دی ها هستند.

لامپ هالوژن COB:

در این نوع هالوژن ها، چیپ های الکترونیکی بر روی برد الکترونیکی اتصال پیدا کرده اند و دیود به تعداد فراوانی وجود دارد که به شکل یک مرکز نورانی دیده می شود که  برای تزیین فضا و نورپردازی استفاده می شود. به صورت توکار در دور تا دور سقف های منازل و دفاتر و غیره کاربرد دارد.
مصرف انرژی هالوژن های  COBناچیز است.

مقاله ی مرتبط
مزایای لامپ ال ای دی

قاب های هالوژن ها:

قاب های هالوژن دارای انواع متفاوتی هستند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

  1. قاب هالوژن آلومینیوم
  2. قاب هالوژن دایکاست
  3. قاب هالوژن کریستالی
  4. قاب هالوژن ورق

قاب هالوژن آلومینیوم:

این مدل قاب ها از جنس آلومینیوم می باشند و در طرح و رنگ متفاوت تولید می شوند و عایق حرارت و رطوبت می باشند.

قاب هالوژن دایکاست:

ریخته‌گری تحت فشاریعنی تولید قطعه توسط تزریق کردن فلز مذاب به درون قالب ، سپس بعد از سرد شدن قطعه دایکاست به دست می آید. بهتر است در مناطق مرطوب استفاده نشود. در مدل های مختلف به فروش می رسد.

قاب هالوژن کریستالی:

این قاب ها علاوه بر تامین نور فضا، نور بسیار زیبایی بر روی سقف کناف به دلیل کریستال ها تولید می کنند و زمانی که خاموش هستند نیز جلوه خاصی دارند و به طور دکوراتیو استفاده می شوند. قاب هالوژن کریستال در مدل های گرد  و مربع وجود دارند.

قاب هالوژن ورق:

جنس این قاب از ورق نازک است و پرفروش ترین هالوژن بازار است زیرا قیمت آن پایین است و در عین سادگی زیبا هستند.

برای خواندن مقالات بیشتر به وبلاگ تک وات مراجعه کنید