جک برقی
جک برقی چیست ؟

جک برقی یکی از انواع وسیله ها برای باز و بسته شدن درب ها می باشد که در این مقاله به توضیحی مفید درباره جک برقی چیست میپردازیم. امروزه با پیشرفت علم و صنعت میلیون ها نفر از راحتی سیستم های درب، در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و کارخانجات استفاده می کنند.

جک برقی وسیله ای است که با انرژی الکتریکی و برق کار می کند و زمانی که برق قطع شود، جک برقی از کار می افتد و دیگر بایستی در را به طور دستی باز و بسته نمایید. در حال حاضر جک برقی طرفداران زیادی پیدا کرده است در واقع در هر سازمانی قابل استفاده می باشد. در قیمت های مختلف و وزن های متفاوت در بازار وجود دارد. و نیز جک برقی در زمان صرفه جویی می کند.در درب اتوماتیک جک برقی وظیفه باز نمودن در را به صورت اتوماتیک به عهده دارد. جک برقی توسط چشم هایی که در آن گذاشته شده است هنگامی که درب در حال باز و بسته شدن باشد، در صورت وجود داشتن مانع آن را متوجه می شودو از برخورد کردن در به مانع جلوگیری می کند.

جک برقی پارکینگی، مناسب برای درب های تک لنگه و دو لنگه (با ابعاد، وزن و ترددهای مختلف) می باشد.
با توجه به مزایا و کارایی این نوع از جک های برقی، بسیاری از کاربران سیستم های درب اتوماتیک تقاضای نصب درب های اتوماتیک تک لنگه و دو لنگه را دارند.

درب اتوماتیک تک لنگه :

فضای نود درجه ای باز شو رادر اختیار ما قرار می دهد. این مدل از جک برقی در محل هایی استفاده می شود که از یک طرف فضای باز کافی وجود داشته باشد. جک لولایی تک لنگه در  ورودی های ساختمان ها و پارکینگ هایی استفاده می شوند که فضای کافی برای باز شدن درب در دو طرف وجود نداشته باشد.

درب اتوماتیک دو لنگه :

درب اتوماتیک دو لنگه در ساختمان هایی که از هر دو سمت پارکینگ فضای اضافی برای باز شدن درب وجود دارد به کار برده می شود.قابلیت باز شدن درب اتوماتیک دو لنگه توسط جک بازویی و جک زیر سطحی می باشد. هر کدام از جک های برقی با در نظر گرفتن موقعیت درب در ساختمان استفاده می شود.

نحوه ی انتخاب کردن جك پاركينگ دو لنگه و تک لنگه :

عامل مهم انتخاب نوع دستگاه در دربهای اتوماتیک لولائی(دو لنگه و تک لنگه ) وزن، عرض هر لنگه درب و تردد روزانه (تعداد دفعات باز و بسته شدن در روز) می باشد.

انواع جک برای درب لولائی :

جک های هیدرولیکی :

توسط فشار روغن کار می کند. در درب هایی با عرض زیاد و سنگین و همچنین تردد بالا کاربرد دارد (مجتمع های مسکونی، اماکن صنعتی و…). در درب های هیدرولیکی به منظور داشتن امنیت و جفت شدن لنگه ها بر روی هم از قفل برقی استفاده می نماییم.

جک های الکترومکانیکی :

توسط نیروی مکانیکی و چرخ دنده کار می کند. در درب هایی که سبک هستند و عرض و تردد آن ها کم می باشد استفاده می شوند (ساختمان های مسکونی با تعداد واحد پایین).

به خاطر بسپارید جک های برقی همانند تمام سیستم ها از اجزای گوناگون تشکیل شده است.

این اجزا عبارتند از :

 1. دوعدد بازو که بر روی درب نصب می شود.
 2. مرکز کنترل که همه ی تنظیمات جک پارکینگ از این طریق انجام می شود (اندازه زاویه باز شو ،سرعت باز شو و…)
 3. ریسیور که ریموت کنترل جک های پارکینگی از این راه کد می گیرند و عمل می نمایند.
 4. چراغ هشدار دهنده که در زمان باز یا بسته شدن درب روشن می شود و در مکانی نصب می شود که در معرض دید باشد.
 5. چشمی که برای به وجود آمدن امنیت هنگام بسته شدن درب و برخورد درب با خودرو و عابر جلو گیری می کند. چشمی های جک برقی دارای مادون قرمز هستند و اگر مانع  در بین در پارکینگ مثل وجود اتومبیل ، عابر و … وجود داشته باشد از باز و بسته شدن درب جلوگیری می کند .چشمی ها جزو اصلی و لازم برای نصب جک برقی هستند.
 6. ریموت کنترل
 7. قطعات فلزی نصب

شاید برایتان جالب باشد با چند عیب یابی و تعمیر رایج جک برقی آشنا شوید :

 1. هنگامی که موتور کار نمیکرد: یک سیم از داخل قطع می باشد.
 2. زمانی که  موتور داغ کرد: اگر برای بار اول داغ کرد استاتور موتور دارای ایراد می باشد.
 3. زمانی که موتور صدای بلندی دارد:بلبرینگ ها خشک یا از فرم خارج شده یا بدنه روتور و استاتور باهم اصطکاک دارند ،پیچ بدنه محکم نیست یا روتور درست در جای خود قرار نگرفته است.
 4. اگر موتور در جا کار کند: کلید خلاص کن بیرون می باشد و یا محور کلید خلاص کن خم شده ،سیستم انتقال قدرت گریبکس به پیستون هرز است.

چگونه از سالم بودن موتور اطمینان پیدا کنیم ؟

برای این کار ابتدا مولتی متر را در مدار اهم میگذاریم، سیم موتور نسبت به سیم مشترک باید بین 70 تا 90 باشد اگر 0 یا  بالاتر باشد نشان دهنده سیم پیچ موتور است.
راه دیگر این است که دو سیم خازن به سیم قهوه ای و سیاه موتور وصل کنیم یک بار سیم خاکستری را همراه با قهوه ای به 220 ولت برق وصل کنیم و یک بار هم سیم سیاه را باید در هر دو صورت موتور در یک جهت گردش کند.

برای خواندن مقالات دیگر تک وات اینجا کلیک کنید.