پروژکتور چیست
پروژکتور چیست ؟

با خواندن این مقاله متوجه میشویم پروژکتور چیست و انواع آن کدام است.به دلیل مزایای فراوانی که امروزه پروژکتورها  دارند برای ایجاد روشنایی و ظاهر زیبا در نمای ساختمان ها ، مراکز تجاری ، ورزشگاه ها  و موارد مشابه دیگر مورد استفاده قرار می گیرند .پروژکتورها  براساس توان ، ولتاژ ، رنگ نور و موارد دیگر مدل های مختلفی دارند که شما همراهان عزیز می توانید با در نظر گرفتن محل نصب ، پروژکتور مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

قابل ذکر است که شما امکان انتخاب رنگ نور پروژکتور را نیز دارید و می توانید با در نظر گرفتن مکانی که قرار است آن را نصب نمایید و نوع نور مورد نیاز ، رنگ نور را نیز انتخاب نمایید. برای نمونه در ورزشگاه ها اغلب از پروژکتور هایی  با نور مهتابی استفاده  می شود و یا در فروشگاه ها برای جلوه بیشتر وسایل  ،از پروژکتور های آفتابی استفاده  می کنند.

پروژکتور های LED

پروژکتورهای LEDدارای ویژگی های مهمی هستند که یکی از مهمترین انها ،کاهش مصرف برق می باشد. این مدل از پروژکتورها به نسبت چراغ های بزرگی که در گذشته به منظور ایجاد روشنایی مورد استفاده قرار می گرفتند  ،به غیر از تولید نور شفاف و با کیفیت ، مصرف برق را نیز به حداقل می رسانند. توجه داشته باشید قبل ازخرید پروژکتور ابعاد محل نصب را اندازه گیری نمایید . قابل ذکر است که نور پروژکتور ها بر اساس تعداد چیپ هایی که در آن ها کنار یکدیگر قرار گرفتند دارای شدت متفاوتی در مدل های مختلف می باشند.

مدل های مختلف پروژکتور ها بر اساس ولتاژ ، توان و شار نوری تقسیم بندی می شوند و همه ی این موارد ذکر شده تاثیر بسیاری بر کیفیت و شفافیت نور پروژکتور دارند.

در پروژکتورها به دلیل قرارگرفتن یک به یک چیپ ها درکنار یکدیگر، نوری شفاف ومتمرکز از خود منتشر می کنند که هر کدام برای نور پردازی محیطی خاص کارایی دارند ، برای نمونه از نوعی پروژکتورها ، می توان در نورپردازی فضای بیرونی ، اطراف ساختمان  و خیلی از موارد دیگر استفاده نمود که البته به دلیل داشتن جنس آلومینیومی  این پروژکتور دراین نوع کاربرد تاثیر فراوانی دارد. زیرا تمامی پرژکتورهایی که از این جنس هستند، مقاومت بالایی در برابر رطوبت و شرایط نامساعد اقلیمی دارند .

پروژکتور COB

نوع دیگری از پروژکتورها نور خود را به وسیله یک چراغ COB تامین می کنند، چراغ COB  نوری متمرکز و درخشان از خود منتشر می کند  و به صورت هسته ای نورانی دیده می شود. زاویه تابش در این چراغ ۱۰۰ درجه  می باشد و تحت پوشش این زاویه نور خود را منتشر می نماید.

در این پروژکتور توان ۲۰ وات  و شار نوری ۲۲۰۰ لومن می باشد( یک لومن واحد توان نوری عبارت است از کل نور خارج شده از یک منبع نوری در هر ثانیه و یا به عبارت دیگر کل نور دریافت شده توسط یک جسم در هر ثانیه.) ، جنس این مدل از پروژکتور COB از آلومینیوم است  و به دلیل مقاومت بالای آن در برابر رطوبت ،می توان از این پروژکتور ، در فضای بیرونی برای نورپردازی استفاده نمود.

این پروژکتور از انواع منابع نوری پرمصرف است که دارای دو برد  COB می باشد که توان هرکدام ۵۰ وات است و با روشن شدن چراغ ، دو کانون نورانی که می توانند نور را به صورت پرتویی بتابانند روشن می شود .و ضمن تامین روشنایی محیط شما عزیزان را از پرداخت هزینه های گزاف برق معاف می نمایند .

در گذشته وقتی نام پروژکتور به میان می آمد در کنارش مصرف برق و انرژی زیاد در ذهن تداعی میشد ولی امروزه با وجود تولید پروژکتورهای LED هم مصرف برق کاهش یافته و هم نوری با کیفیت و شدت مناسب در فضا منتشر می شود.

نور پروژکتور SMD  از کیفیت بسیار بالایی برخوردار  و فاقد هر گونه اشعه مضر می باشد  و شما دوستان عزیز به راحتی می توانید از آن در مکان های مورد نیاز استفاده نمایید.  قابل ذکر است که  این مدل از پروژکتورها برای تامین روشنایی  بر روی بیلبورد های تبلیغاتی و یا مکان هایی که دارای ارتفاع کم می باشند بسیار مناسب هستند. موارد استفاده این پروژکتور ها برای تامین روشنایی پیاده رو ها ،معابر ، فضا های سبز و استادیوم های ورزشی و موارد مشابه دیگر پرکاربرد می باشند.

ویژگی های پروژکتور SMD

بدنه این پروژکتورها  ازجنس آلومینیوم مقاوم و با کیفیت می باشد و به راحتی آسیب نمی بیند همچنین وزن بدنه کم  ، درنتیجه جا به جایی پروژکتور آسان است.

یکی از ویژگی های بارز پروژکتورSMD نسبت به سایر پروژکتورها صرفه جویی ۸۰ درصدی آن در مصرف انرژی است و این صرفه جویی لطمه ای به میزان نور خروجی وارد نمی کند مزیت دیگر استفاده از این پروژکتور کاهش  مصرف برق  و عمر طولانی این محصول در حدود ۳۰٫۰۰۰ ساعت است. استفاده از این پروژکتور خطری برای محیط زیست و افراد ندارد زیرا که در آن از مواد شیمیایی مانند جیوه و سرب استفاده نشده است.علاوه بر ظاهر زیبا ی این پروژکتور, سیستم انتقال حرارت  است که مصرف انرژی را کاهش می دهد.

برای خواندن مقالات بیشتر به وبلاگ ما سر بزنید