فیوز مینیاتوری چیست
فیوز مینیاتوری چیست ؟

همراهان محترم سلام. تیم تک وات این بار مقاله ای با عنوان فیوز مینیاتوری چیست آماده کرده اند. کارشناسان ما در این مقاله مطالب مفید و کاربردی درباره ی فیوز مینیاتوری نوشته اند.
ابتدا پاسخ سوال فیوز مینیاتوری چیست را میدهیم و سپس توضیحات کاملی درباره ی مشخصات و انواع و کاربردهای آن ها در اختیار شما قرار می دهیم.

فیوز مینیاتوری چیست :

فیوز مینیاتوری ( MCB ) مخفف کلمات Miniature Circuit Breaker قطع کننده جریان مینیاتوری است. فیوز مینیاتوری وسیله ای برای قطع کردن مدار است که امروزه در عصر مدرن کاربرد فراوانی دارد. یک کلید قطع جریان زیاد یا اتصال کوتاهی که موجب آتش سوزی و صدمه هستند، است. فیوز مینیاتوری عکس العمل سریعی نسبت به اضافه بار و تحمل جریان اولیه نشان می دهد و برق را قطع خواهد کرد. فیوز یک وسیله‌ی حفاظتی است و در تجهیزات از آن استفاده می کنند تا زمانی که جریان بیش از حد مجاز از وسایل عبور کرد، فیوز بسوزد در نتیجه مدار قطع شود تا به وسایل دیگر آسیب وارد نشود.

یک مکانیسم مهم ایمنی به حساب می آید. این فیوز به عنوان یک محافظ مدار را قطع می کند. حداکثر جریان این فیوزها تا ۱۰۰ آمپر است. جزء اصلی فیوز، یک نوار فلزی می باشد که در یک محفظه غیر رسانا قرار گرفته است و با عبور جریان بیش از حد، این نوار فلزی ذوب می شود و باعث قطع شدن مدار الکتریکی می گردد.

 

از لحاظ سرعت عملکرد انواع فیوز مینیاتوری چیست :

 • کندکار
 • تندکار

فیوزهای کندکار:

واکنش فیوزهای کندکار در مقابل جریان اتصال کوتاه بیشتر لحظه‌ای می باشد. این نوع فیوزها برق را دیرتر قطع خواهند کرد و در برابر عبور جریان غیر مجاز واکنش ملایمتری دارند.

مقاله ی مرتبط
محافظ جان چیست ؟

فیوزهای تندکار:

این فیوزها زمان قطعشان نسبت به فیوزهای کندکار کمتر می باشد و به همین خاطر در مصرف های روشنایی کاربرد دارند.

فلز بیمتال وظیفه تشخیص دادن جریان اضافه را به عهده دارد. زمانی که جریان بلند مدت بیش از جریان نامی عبور کند، گرم می شود و با خم شدن، عمل کنتاکت فیوز مینیاتوری را باعث می شود و در نتیجه مدار را قطع خواهد کرد. جریان اتصال کوتاه نیز توسط سیم پیچی که تعداد دور کم و قطر زیاد دارد، بصورت مغناطیسی تشخیص داده می شود و عمل فیوز مینیاتوری انجام می شود.

فیوز ها ی مینیاتوری دارای دو نوع جریان هستند:

 • جربان لحظه ای
 • جریان نامی

 جریان لحظه ای :

در روی فیوز ها معمولا در یک کادر مستطیلی جریانی نسبتاً بزرگ نوشته شده مانند ۶۰۰۰ یا ۳۰۰۰ . جریان لحظه ای جریانی است که فیوز در یک لحظه می تواند این جریان را تحمل کند.

جریان نامی:

حداکثر جریان مجازی است که یک فیوز می تواند تحمل کند و زمانی که جریانی بیشتر از جریان نامی که روی فیوز نوشته شده است از فیوز عبور کند، فیوز مدار را قطع خواهد کرد.

اجزاء کلید یا فیوز مینیاتوری :

 1. کلید قطع و وصل
 2. مکانیزم کلید قطع و وصل
 3. محل عبور جریان
 4. بلوک ترمینال
 5. نوار فولادی دو فلزی
 6. پیچ کالیبراسیون قطع
 7. خاموش کننده قوس
 8. سیم پیچ

کاربرد فیوز مینیاتوری :

فیوز مینیاتوری از لحاظ کاربرد به چند تیپ تقسیم می شود:

تیپهای B روشنایی ، C موتوری ، D ترانسفورماتوری ، K قدرت  و Z بسیار حساس.

فیوزهای مینیاتوری نوع B روشنایی :

کاربرد فیوز مینیاتوری نوع B بیشتر در مصارف روشنایی و خانگی می باشد. به این کلید فیوز تند کار نیز می گویند. از ویژگی های این کلید می توان گفت که در زمان مشخص در جریان اضافه بار بین ۳ تا ۵ برابر جریان نامی، مدار را قطع می کند.

مقاله ی مرتبط
محافظ جان چیست ؟

فیوزهای مینیاتوری نوع C موتوری :

کاربرد کلید مینیاتوری نوع C بیشتر در صنعت است. نام دیگر آن ها فیوز مینیاتوری کند کار است. در زمان مشخص، در جریان اضافه بار بین ۵ تا ۱۰ برابر جریان نامی، مدار را قطع می کنند و زمان قطع کردنشان از تیپ B بیشتر می باشد.

فیوزهای مینیاتوری نوع D ترانسفورماتوری :

این کلیدهای مینیاتوری نوع D در مصرف های صنعتی خاص ( مانند مولد های اشعه ایکس X-Ray و یا ترانسفورماتورها ) کاربرد دارند. زمان قطع کردن این کلیدها از دیگر تیپ ها بیشتر است. در زمان مشخص، کلیدهای مینیاتوری نوع D در جریان اضافه بار بین ۱۰ تا ۲۰ برابر جریان نامی، مدار را قطع می کنند.

فیوز مینیاتوری نوع K قدرت :

وظیفه کلید مینیاتوری نوع K حفاظت در موتورها ، مدارات قدرت ک ترانسفورماتور است. در کلید مینیاتوری نوع K حد جریان برای قطع در زمان های اضافه بار کمتر از دیگر کلیدها است و در زمان اضافه بار مدار را با سرعت بیشتری قطع می کند.

فیوزهای مینیاتوری نوع Z بسیار حساس :

کلید مینیاتوری نوع Z زمانی که جریان عبوری از جریان نامی بیشتر شود، در مدت زمان معین ( که از تمامی تیپها کمتر است ) با توجه به منحنی قطع ، فرمان قطع را می دهد. در این نوع کلید ها حساسیت بالا است. در نتیجه این نوع فیوز مینیاتوری در مدارات با حساسیت بالا کاربرد دارد.

زمان قطع این تیپ ها با توجه به سرعت زیادتر به ترتیب اینگونه است: Z و B و C و D

 

امیدواریم از مطالعه ی این مقاله لذت برده باشید . برای خواندن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.