اجزای فازمتر
اجزای فازمتر

امروزه با پیشرفت صنعت استفاده از نیروی برق در تاسیسات و وسایل به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است. به همین دلیل حوادث ایمنی ناشی از کار نیز افزایش پیدا کرده است. یکی از تجهیزات الکتریکی برای کاهش حوادث برق گرفتگی و خسارت فازمتر است. در این مقاله به شناخت اجزای فازمتر میپردازیم.

فازمتر :

فازمتر یا فازنما وسیله ای است که با آن سیم های فاز را از سیم های نول میتوانیم تشخیص دهیم.
به وسیله ی آن می توان ولتاژ الکتریکی را تشخیص داد. فازمتر یک ابزار ساده ولی در عین حال مهم برای کار با برق است. در صنعت و عموم ابزاری پرکاربرد و پر استفاده است. و در هر جعبه ابزاری وجود دارد. تنوع فازمتر ها در انواع و اشکال گوناگون بسیار زیاد است.

انواع فازمتر :

عمومی ترین فازمترها به شکل پیچ گوشتی هستند که بیشتر مردم آن را میشناسند و علاوه بر این که پیچ را باز و بسته میکنند، برای تشخیص دادن سیم فاز از سیم نول نیز هم به کار می روند.
فازمتر فشار ضعیف یک وسیله انفرادی برای تشخیص برقدار بودن وسایل برقی و سیم های حامل جریان در صنعت برق است. اجزای داخلی آن شامل موارد زیر می باشد :

 1. لامپ کوچک تخلیه
 2. فنر متصل کننده
 3. مقاومت سری شده با لامپ
 4. پیچ گوشتی روکش دار

لامپ آن نئون است و مقاومت سری در حد چند مگا اهم می باشد. لامپ های نئون احتیاج به اختلاف پتانسیل خاصی دارند که تقریبا ۷۰ ولت می باشد. وقتی ولتاژ از  ۷۰ ولت میگذرد،  گاز داخل لامپ یونیزه می شود و جریان عبور می کند و انتقال الکترون های گاز به مدار بالاتر و برگشت به مدار قبلی نور مرئی ایجاد می کند. کار مقاومت سری این است که جریان عبوری به مرز خطرناک نرسد و در حد چند میکرو آمپر باشد.

دسته فازمتر نیز از جنس ماده عایق است و به همین دلیل می توانیم با استفاده از آن برای تشخیص وجود یا عدم وجود جریان برق استفاده کنیم. وقتی نوک فازمتر را به قسمت برق دار متصل کنیم و انگشت دستمان را روی پیچ انتهایی دسته آن قرار بدهیم، اختلاف پتانسیلی ایجاد می شود که باعث روشن شدن چراغ می شود، اما اگر سیم مورد نظر نول باشد، اختلاف پتانسیلی ایجاد نمی شود، در نتیجه جریانی هم برقرار نمی شود و لامپ خاموش می ماند. بدن انسان پتانسیل منفی دارد، به همین دلیل می تواند قطب منفی برای مقاومت بالای فازمتر باشد. لذا زمانی که فازمتر را وارد پریز برق می نماییم مقدار بسیار کمی از الکترون ها که از مقاومت فازمتر عبور می کنند وارد بدنمان می شود و لامپ درون فازمتر در اثر عبور این جریان کم، روشن می شود.

فازمتر فشار قوی:

نحوه ی عمل این فازمتر مانند فازمتر فشار ضعیف می باشد.برای ازمایش خطوط با ولتاژ های kv6 , kv11,kv20,kv63,kv230و kv400 استفاده می گردد. که شامل دو نوع فازمتر های مندرج و فازمتر های دوبل می باشد.

اجزای فازمتر شامل:

شاخک: برای نزدیک کردن آن به مدار قرار داده شده است.
چراغ: در صورت وجود جریان برق روشن خواهد شد.
دسته تلسکوپی مندرج: محل در دست گرفتن فازمتر و از عایق آزمایش شده ساخته شده است.

انواع فازمتر:

فازمتر الکترونیکی(فازمتر دیجیتال)

فازمترهای دیجیتال با دیگر مدل های فازمتر تفاوت بسیاری دارد،یک وسیله الکترونیکی می باشد و میزان ولتاژ را بر روی صفحه نمایش کوچکی که دارد نمایش میدهد.

فازمتر القائی (حرفه ای)

فازمترهای القائی یکی از انواع حرفه ای فازمتر های دیجیتالی می باشند که دارای ویژگی اندازه گیری و تست ولتاژ AC و DC  می باشند. سیمی که قصد تست آن را داریم با این وسیله میتوانیم میزان مقاومت الکتریکی و فرکانس را اندازه گیری کنیم.

شما خوب یا بد بودن یک فازمتر را در چه می بینید؟

 

اگر شما یک فاز متر خوب را وسیله ای میدانید که میزان جریان و ولتاژ را هم به شما نشان می دهد می توانید از مدل های دیجیتال به عنوان یک ابزار خوب و مناسب استفاده کنید ؛ اگر قصد دارید علاوه بر میزان جریان و ولتاژ از فرکانس و مقاومت سیم یا قطعه مورد نظر هم اطلاع پیدا کنید، می توانید به مدل القایی این وسیله نظر کنید؛ اما اگر منظور شما، تشخیص راحت تر و بهتر روشن شدن یا نشدن چراغ فازمتر است مدل معمولی و رایج، ابزاری خوب و باکیفیت می باشد.

در بعضی از موارد منظور از فازمتر با کیفیت، وسیله ای می باشد که دارای بدنه قوی، محکم و نشکن است؛ ابزاری که در شرایط کاری صنعتی هم دوام آورده و بتواند جان سالم به درببرد. بنابراین تشخیص باکیفیت و خوب بودن هر ابزاری بسته به نوع کارایی که از آن وسیله مد نظر شماست، متفاوت می شود و تعیین و تشخیص آن بر عهده خود شماست.

اجزای فازمتر از ۸ قسمت تشکیل شده است:

 1. لبهمحل اتصال فازمتر با قطعه یا سیمی که قصد تست آن را داریم.
 2. عایق : محل در دست گرفتن فازمتر و از عایق آزمایش شده ساخته شده است.
 3. مقاومت
 4. لامپ نئون: در صورت وجود جریان برق روشن خواهد شد.
 5. فنر
 6. پیچ
 7. گیره : برای وصل کرد فازمتر به لباس کار
 8. محفظه : قسمتی که اجزای فازمتر در آن قرار داده شده است.

برای خواندن مقالات بیشتر به وبلاگ تک وات مراجعه نمایید.